https://herbcio.pl

Szukaj filmu


Ebook
Reklamy


Polecane serwisy

Spektakle Krakowskiego Teatru Tańca

Krakowski Teatr Tańca (Nowohuckie Centrum Kultury)
zaprasza
na spektakle w ramach obchodów
Międzynarodowego Dnia Tańca i Nocy Tańca w Krakowie (27.04-03.05)

W programie:
29.04.2010 (czwartek) 'Siódma żona Ósmego'
30.04.2010 (piątek) 'Dym', 'PARAsite', 'oraz ,że Cię nie...'


29.04.2010 ( czwartek)
'Siódma żona Ósmego'

Siódma żona Ósmego

miejsce: Teatr Lalki i Aktora Groteska, ul. Skarbowa 2,
godzina: 20:30
bilety:15 zł

reżyseria, choreografia, scenografia:E. Makohon

muzyka: C. Mansell, P. Glass, K. Penderecki, M. De Falla, S. Corigliano, Deatbeat, G. B. Pergolesi, F. Couperin, Affabre Concinui, Orkiestra Antyczna (Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice), D. Galas

projekcja: A. Ptak „Pomidory”

występują: T. Albin, M. Godek, A. Syrek, K. Żminkowska, K. Feliksiak, A. Chmiel – Kowalska, B. Kopała, K. Węglowska – Król


On: Gotów zapłacić każdą cenę za męskiego następcę…

One: Intrygujące, upokarzane, czarujące, namiętne…


Katarzyna Parr – ostatnia z żon Henryka. Opiekowała się schorowanym Królem. Towarzyszyła mu aż do jego śmierci.

„Różnica pomiędzy świadomym poświęceniem a bierną uległością polega na tym, że to pierwsze wynika z przemyślanej decyzji o rezygnacji z własnych interesów na rzecz drugiej osoby i dlatego rezygnacja ta nie jest wyrazem słabości lecz siły” (T. Albin)

Katarzyna Aragońska – pierwsza żona Henryka, Hiszpanka. Po ślubie Henryka z Anną Boleyn, do końca życia przebywała w areszcie domowym. Słynęła ze swej niezwykłej religijności.

Anna Boleyn – druga z żon, dwórka Katarzyny Aragońskiej. Nietolerowana przez dwór. Chciała dać Królowi syna, los obdarzył ją tylko córką. Uważana za wiedźmę – oskarżona o doprowadzenie czarami do małżeństwa z Henrykiem… ścięta mieczem.

...prawdziwie hardą i dumną Annę Boleyn odnalazłam nie wtedy, kiedy szukałam jej siły, a dopiero, gdy zrozumiałam jej słabość, jakże inną od słabości przynależnej naturze kobiecej, i inną nawet od mojej własnej” (A. Syrek)

Jane Seymour – trzecia w kolejności żona króla – poślubiła Henryka zaledwie jedenaście dni po ścięciu Anny Boleyn. Jako jedyna dała mu syna. Zmarła w połogu. Prawdziwa miłość króla.

„…subtelność i lekkość duszy motyla…” (K. Żminkowska)

Anna Kliwijska – czwarta z żon, Niemka. Wybrana na podstawie portretu, kryjącego jej podobno liczne niedostatki – małżeństwo nie zostało skonsumowane. Po rozwodzie nosiła tytuł „Drogiej Królewskiej Siostry”.

„…I tylko pasja i zatracenie nie odstępowały jej w samotności…” (K. Feliksiak)

Katarzyna Howard – piąta żona Henryka. Kochliwa małolata. Nazywana „Różą bez kolców”. Oskarżona o niewierność… ścięta toporem.

„Tak codzienne i dobrze znane, a za każdym razem świeże i przyjemne…” (A. Chmiel – Kowalska)

Żony Henryka VIII to barwna mozaika kobiecych cech. Opiekuńcza Katarzyna Parr, dumna Katarzyna Aragońska, śmiała Anna Boleyn, łagodna Jane Seymour, uległa Anna Kliwijska ora rozpustna Katarzyna Howard. Każda kolejna to problem z pozbyciem się poprzedniej. Każda następna to wyczekiwanie na narodziny syna. I rozczarowanie…zniewolenie… i dramat każdej z nich…

Spektakl „Siódma żona Ósmego” powstał jako efekt pracy uczestników projektu, organizowanego na przełomie sierpnia i września przez Krakowski Teatr Tańca. Projekt miał charakter eksperymentalny i obejmował pracę ruchową, zgłębianie zagadnień teoretycznych oraz fizyczną pracę nad rolą. Uczestnicy projektu szukali inspiracji pracując nie tylko na sali tanecznej, ale także w różnych miejscach publicznych, „podążając” za kreowanymi przez siebie postaciami. Korzystając z technik Stanisławskiego, Barby oraz Meyerholda tancerze tworzyli sceniczne kreacje, poszukując emocjonalnej i ruchowej prawdy.

Aneta Ptak urodziła się w 1984, pochodzi z Łodzi. Absolwentka wydziału Komunikacji Multimedialnej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zajmuje się głównie video-artem, filmami krótkimi, instalacjami. Mimo swojej wielkiej wrażliwości kocha występować na estradzie i pokazywać się w telewizji. Śpiewa i tańczy w zespole Virgins Deluxe Edition.


ZWIASTUN dostępny pod adresem:
http://www.youtube.com/results?search_query=krakowskiTeatr+Tanca&search_type=&aq=f


30.04.2010 (piątek)
w ramach wieczoru 'Haiku o ruchu'
'Dym'
'PARAsite'
'oraz,że Cię nie...'

miejsce: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26
godzina: 20:00
bilety: 20zł


„DYM”

Dym

choreografia: Eryk Makohon & zespół

światło: Eryk Makohon

muzyka: Tango Chill Session

występują: Teresa Albin, Anna Chmiel – Kowalska, Monika Godek, Barbara Kopała, Agata Syrek, Katarzyna Węglowska – Król, Katarzyna Żminkowska, Krzysztof Feliksiak

„Dym” to wyraz abstrakcyjnych poszukiwań ruchowych. Zabawa gestem oraz improwizacje taneczne stały się punktem wyjścia do stworzenia formy całkiem odmiennej od tej, z jaką dotychczas kojarzony był Krakowski Teatr Tańca.



„PARAsite”


Dym
choreografia: Eryk Makohon

światło: Eryk Makohon

muzyka: Tomasz Gąssowski

występują: Teresa Albin, Paweł Łyskawa

Duet pochodzi ze spektaklu „Jestestwa”. W rozbudowanej wersji zyskał formę autonomiczną. „PARAsite” to krótka historia zniewolenia, czerpiąca obrazy ze świata natury.



„oraz że Cię nie…”


oraz że Cię nie

choreografia: Agata Syrek, Paweł Łyskawa

muzyka: Michel Polnareff, Björk

występują: Agata Syrek, Paweł Łyskawa



Szczegółowe informacje:

www.krakowskiteatrtanca.pl

www.dzientanca.pl


Zapraszamy!

Krakowski Teatr Tańca
Reklamy
Oprogramowanie UrbiCMS 2007